دیدن سریال میتوانید یک سرگرمی خوب بخصوص در این روزها باشد و این سرگرمی بهتر می شود اگر سریال را با دقت و حرفه ای انتخاب کنیم. در ادامه چند نکته تجربی برای انتخاب یک سریال خوب را خواهید خواهند.

1.به چیزهای بد عادت نکنید.
حتی یک سریال ضعیف و بیش از صد قسمت (از همانها که امروز در شبکه های ماهواره ای زیاد پخش می شوند) هم بیننده های خاص خود را دارد و دلیل آن بیش از هر چیز عادت و همراهی مخاطب با داستان و بخصوص شخصیتهای سریال است. زمانی شما چاره ای نداشتید و انتخاب ها آنقدر محدود بودند که این دنبال کردن سریال حداقل از هیچی بهتر بود اما الان دهها سریال خوب هستند که براحتی میتوانند دانلود و تماشا کنید و مهم این است که سلیقه و سطح انتظار خود را بالا ببرید. اگر تاکنون اهل تماشا و دنبال کردن سریال نبودید بهتر است گشتی در اینترنت بزنید و یا با دوستان اهل فن کمی م کنید و چند سریال با کیفیت را ببینید تا با حداقلهایی از استانداردها و کیفیت یک سریال خوب آشنا شوید. دیدن سریال برای صرف وقت است اما قرار نیست با آنها وقت کشی کنید. سریالی ببنید که داستان، شخصیتها و حرفهایی که در آن زده می شود را تحسین کنید و یا به آن فکر کنید و برای دیدن قسمتهای بعدی شوق داشته باشید.

2.برای شروع تنها چند قسمت اول سریال را دانلود کنید.
پیشنهاد میکنم هیچوقت یک سریال را بطور کامل (همه قسمتها و فصلها) دانلود نکنید. برای شروع تنها سه یا چهار قسمت اول را دانلود کنید اگر داستان، منطق یا کیفیت سریال در این چند قسمت اول برایتان جالب نبود و به نظرتان با سریال ضعیفی طرف هستید آنرا کنار بگذارید مطمئناً سریال دیگری را خواهید یافت که برایتان جالب باشد.گاهی اوقات شما به قضاوت مشخصی در مورد سریال نرسیده اید اما میل شما به دانلود قسمتهای بعدی سریال میتواند نشان دهد که مایل به دنبال کردن سریال هستید یا خیر و حقیقت این است که گاهی سریال آنقدر شما را درگیر نمی کند که تمایل به صرف وقت (یا هزینه اینترنت) برای دانلود قسمتهای بعدی آن داشته باشید.

3.از سریالهای کش دار و کاملاً تجاری پرهیز کنید.
اینروزها سینما بیش از هنر جنبه صنعت و کسب و کار دارد و سازندگان سریالها هم عموماً تا جایی که بتوانند و خریدار داشته باشد آنرا کش میدهند. بنابراین اگر سریالی یک داستان و شخصیتهای مشخص دارد (برخی سریالها هر فصل یا هر قسمت داستان و شخصیتهای متفاوت دارند یا صرفا یک سری اپیزودهای خنده دارد است که شامل این توصیه نمی شوند) و تاکنون بیش از شش فصل آن عرضه شده است بهتر است با احتیاط به سمت آن بروید.
داستان اصلی بسیاری از سریالها در ابتدا تنها برای یک تا سه فصل نوشته می شود و بعد از آن براساس امتیاز سریال و توافق با بازیگرها داستان جدیدی نوشته می شود. سریالهایی با فصلهای زیاد (بیش از پنج) معمولاً دارای پیچ و تاب بی مورد و وقت تلف کن می شوند و شما هم مجبور خواهید بود برای رسیدن به پایان داستان آنها را تحمل کنید.


4.مراقب سریالهایی با شخصیتهای زیاد باشید.
احتمالاً با برخی حرکات نویسنده های سریالها برای طولانی کردن داستان و ساخت قسمتهای مختلف آشنا هستید. بطور مثال ورود شخصیتهای جدید در سریال های عاشقانه و ساخت مثلثهای عشقی جدید و . در مورد سریالهای هالیوودی یک شیوه و قالب رایج شروع سریال با تعداد زیادی شخصیت است. برای هر شخصیت چندین قسمت ساخته می شود و اهمیت شخصیتها و تمرکز بر آنها در طول سریال کم و زیاد می شوند. بنابراین اگر دیدید در قسمت اول سریال یک تعدادی (مثلا بین ده تا صد نفر) در یک جزیره یا موقعیت خاص گیر کرده اند و یا در زمان سفر کرده اند یا مدتی غیب و تازه پیدا شده اند بدانید که قرار است سازندگان تا جایی که میتوانند این سریال را کش دهند!
اگرچه سریالهای خوبی نیز با چنین فرمت و قالبی ساخته شده است اما بسیاری از آنها در فصلهای بعدی وارد سرازیری شده و از جذابیت آنها کاسته شده تا نهایت شرکت سفارش دهنده تصمیم به توقف ساخت فصلهای بعدی گرفته است! (گاهی داستان به درستی هم تمام نشده است)

5.سریالهای خاص خودتان را کشف کنید.
بسیاری از افراد سریالهایی که برای دیدن انتخاب میکنند براساس نظر دوستانشان و از بین سریالهای مشهور است و به زبان ساده این دوستان آنها هستند که سریال را برای آنها انتخاب میکنند و نه خودشان. اگرچه پیشنهاد دوستان برای شروع خوب است اما در مراحل بعد کشف کردین سریال هم لذت خاص خود را دارد. سایتهای دانلود و تماشای فیلم و سریال و یا وبلاگها و سایتهای معرفی و نقد فیلمها و سریالها را دنبال کنید.فهرست سریالها را در سایتهای دانلود یا تماشای فیلم و سریال ببنید،اخبار سریالهای تازه ساخت بخصوص از شبکه ها و سایتهای معرف مانند Netflix یا HBO یا Apple را بخوانید و همچنین اپهایی نیز هستند که در این زمینه میتوانند کمک خوبی باشند (مانند tvtime). اگر قبلاً از سریالی خوشتان آمده است جستجو کنید که آیا سازندگان آن سریالی دیگری نیز عرضه کرده اند یا خیر. اگر موضوع سریالی برایتان جالب بود یکی دو قسمت آنرا ببنید و به زبان ساده سعی کنید خودتان کشف کنید که چه سریالی را میخواهید ببینید.